Katowicki Klub Gazety Polskiej im Sławomira Skrzypka

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Home Jerzy Gorzelik

JERZY GORZELIK  -  FREEISTAT OBERSCHLESIEN

 

     "Jestem Ślązakiem, nie Polakiem. Nic Polsce nie przyrzekałem, więc jej nie zdradziłem i nie czuję się zobowiązany do lojalności wobec tego państwa". - to słowa Jerzego Gorzelika, lidera Związku Ludności Narodowości Śląskiej. Tradycyjnie cieszący się sympatią lewicowych i liberalnych mediów po raz kolejny nadyma się przed wyborami do Sejmiku Śląskiego. Podobno jest skłócony z liderami Związku Ludności Narodowości Śląskiej, który sam niegdyś założył.

     Lider RAŚ zaczynał aktywność polityczną w 1988 w Młodzieżowym Ruchu Oporu "Solidarności Walczącej", organizacji patriotycznej i antykomunistycznej. Jego obecna postawa budzi zdziwienie byłych kolegów.

 RAŚ istniał od 1992 jako marginalna organizacja oparta na postulacie przywrócenia autonomii. W 1995 zorganizowany przez Gorzelika Śląski Związek Akademicki w swoich wydawnictwach i wypowiedziach ostro zaatakował Korfantego zarzucając współudział w zabójstwie niemieckiego aktywisty podczas plebiscytu. Było to wierne powtórzenie niemieckiej propagandy ilustrowane niemieckimi ulotkami z okresu plebiscytu.

 J.Gorzelik uczestniczył w kilku demonstracjach przeciwko byłym strażnikom z obozów UB w Łambinowicach i innych. W 1995 Gorzelik został poturbowany przez lidera SLD Zbyszka Zaborowskiego podczas udziału w kontrmanifestacji Ligi Republikańskiej na 1 maja (Zaborowski temu zaprzecza). Około 1996 ze współpracy zrezygnowały władze katowickiej Ligi Republikańskiej uznając aktywność Gorzelika za próbę promocji ZLNŚ.

 W 1996 z inicjatywy Gorzelnika powołano stowarzyszenie Związek Ludności Narodowości Śląskiej i złożono wniosek o rejestrację. Kolejne sądy odmówiły rejestracji negując istnienie narodowości śląskiej. Decyzja Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu z 17.02.2004 jest ostateczna. Gorzelik uznał zabiegi o rejestrację ZLNŚ za dobrą kampanie promocyjna idei narodowości śląskiej.

 Wiosną 2002 podczas narodowego spisu powszechnego ZLNŚ i RAŚ inicjowały kampanię na rzecz deklarowania narodowości śląskiej w ankietach spisowych. Tak postąpiło 4 % mieszkańców regionu, chociaż za Ślązaków według badań uważa się kilkanaście procent mieszkańców Województwa Śląskiego.

  Jesienią 2002 Gorzelik został wybrany przewodniczącym RAŚ. Wybory samorządowe były klęską stowarzyszenia (4 % do Sejmiku, utrata udziału we władzach powiatu rybnickiego i gminy Czerwionka-Leszczyny) postrzeganego jako radykalne i polityczne. "Małpa dostała zegarek i po latach okazało się, że go zepsuła."  - cytując premiera Wielkiej Brytanii Lloyd George'a podsumował rządy polskie na Śląsku.

 Ostatnio z powodu przygarnięcia Piotra Spyry RAŚ skonfliktował się także ze śląską PO chociaż jeszcze w 2006 r. zblokowali listy do Sejmiku. .

 J.Gorzelik jest dr historii sztuki i pracownikiem naukowym Uniwersytetu Śląskiego.

 

X.2010

 

 

dyzur1.jpg
GP 03.11.jpg
NP 03.11.jpg